Loading...
Home / Politika

Politika

Përpara se të instalohet Rendi i Ri Botëror, do të ndryshojë sistemi aktual

Analizë nga kolumnisti dhe autori turk, Nedret Ersanel, në lidhje me sistemin aktual, rendin e ri botëror dhe zhvillimet më të rëndësishme të fundvitit 2016 në arenën ndërkombëtare… Për Sirinë, Irakun dhe përfundimisht për çdo gjë që ka dalë nga shinat në Lindjen e Mesme, po pritet data 20 janar …

Read More »

Gazetari shqiptar e pyet Erdoganin për Betejën e Çanakalasë, ja si përgjigjet ai

Presidenti turk Erdogan ka folur për lidhjet e Turqisë me shqiptarët. Erdogan ka folur për komunitetin shqiptar nëpër lagjet e Stambollit, për të cilët ka thënë se janë paqësor dhe prosperues në shtetin e tij, shkruan haberturk. Një gazetar shqiptar i ka thënë Erdoganit se gjyshi i tij ka rënë …

Read More »

‘Heronj që e rrëzuan regjimin DPMNE-BDI, janë votuesit e Lëvizjes BESA!’

Në një prononcim për gazetën ‘Lajm’ shkrimtari Kim Mehmeti thotë se “duhet të jesh mbi mesataren naiv politik që të mos e kesh kuptuar se nuk ishte opozita e dobët maqedonase ajo që e mbajti aq gjatë në pushtet VMRO-DPMNE’në, por ishin injoranca, banditizmi dhe interesi personal i drejtuesve të …

Read More »

Bilal Kasami i BESA, intervistë për mediat turke: Në Maqedoni duhet të krijohet qeveri teknike ​

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni që u mbajtën më 11 dhjetor prodhuan edhe surpriza. Lëvizja BESA e cila për herë të parë mori pjesë në një proces zgjedhor doli surprizë e këtyre zgjedhjeve. Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilal Kasami në një intervistë për Anadolu Agency (AA) ka folur për …

Read More »

Lëvizja BESA: Na janë vjedhur të paktën dy deputetë

Koalicioni Rilindje me Besë dhe Lidhja SocialDemokrate e Maqedonisë dorëzojnë ankesat e tyre deri tek Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, për parregullsitë që kanë vërejtur gjatë votimit si dhe mospërputhje të rezultateve nga terreni me ato të KSHZ-së. Blerim Sejdiu nga Lëvizja Besa, tha se bëhet fjalë për disa vendvotime në …

Read More »

Blushi: Zgjedhjet në Maqedoni janë fillimi i fundit

Drejtuesi i partisë LIBRA, Ben Blushi, thotë se zgjedhjet në Maqedoni shënuan fillimin e fundit për një klasë politike të konsumuar, e cila nuk ofron zgjidhje për vendin dhe po braktiset nga qytetarët e saj. Duke komentuar rezultatin që tregon zvogëlim të partive tradicionale, Blushi thotë se nuk janë zvogëluar …

Read More »

Mimi Kodheli para 25 vitesh kërcente në tub në klubet e Athinës

Pas deklaratave të Mimi Kodhelit në Facebook për homologun e saj grek, Panos Kammenos, vjen edhe hakmarrja poshtëruese për të. Media helene “militaire.gr” që merret kryesisht me lajme që kanë të bëjnë me ushtrinë dhe Ministrinë e Brendshme, kanë publikuar sot një shkrim në të cilin thuhet se Kodheli para …

Read More »

Samaras: Erdogan dhe Rama po na kërcënojnë

Ish-Kryeministri konservator i Greqisë Antonis Samaras ka deklaruar se Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe Presidenti i Turqisë Recep Erdogan po kërcënojnë shtetin grek. “Erdogan kërcënon! Por mua nuk më shqetësojnë kërcënimet e Erdoganit, ai gjen dhe bën”, deklaron në gazetën “Bradini” Antonis Samarasdhe më pas vë në dukje se …

Read More »

Lajmi për atentat në stadium u përhap për të dekurajuar tifozët Kuq e zi

Ndeshja Shqipëri Izrael u zhvillua nën kërcënimin e terrorrizmit. Frika dhe pakiku se ata ditë mund të kishte atentate nga grupime islamikësh ektremistë u përhapën ngado. Fillimisht u anullua ndeshja në Shkodër dhe më pas stadiumi u mbikqyr nga agjentët e Mosadit dhe nga snajperët shqiptarë. Natyrisht e gjithë kjo …

Read More »

Zbulohet mesazhi i posaçëm që Sorosi i dërgonte Hillaryt për 21 Janarin

Në letërkëmbimet dhe e-mailet e shumta që Sorosi këmbente personalisht me zonjën Klinton, del në pah edhe një mesazh i gjatë, ai që Xhorxh Sorosi i jepte ministres së vet të Jashtme, duke interpretuar situatën në Shqipëri, mbas 21 janarit të vitit 2011. “Hillary, një situatë serioze është shfaqur në …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)