Një prokuror turk ka deklaruar se CIA dhe FBI ka ofruar trajnim për ndjekësit e fuqishëm të klerikut me bazë në SHBA Fethullah Gylen, të cilin Ankaraja e fajëson për përpjekje për grusht shteti edhe pse ai i ka mohuar me bindje akuzat.

Aktakuza, e përgatitur nga zyra e Prokurorit Publik të Edirnes dhe e pranuar nga Gjykata e Dytë Lokale e rëndë Penale, kërkon dënimin më të ashpër të mundshëm për 43 të dyshuarit që supozohet të jenë të lidhur me përpjekjen e dështuar për grusht shteti më 15 korrik, duke përfshirë organizatorin e supozuar të grushtit të shtetit, Fethullah Gylen, ish aleati i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan.

Prokurori tha të enjten se anëtarët e asaj që ai i përshkruan si organizatë terroriste Fethullah, janë trajnuar nga Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) dhe Byroja Federale e Hetimeve (FBI).

CIA dhe FBI kanë ofruar trajnime në disa subjekte të kuadrove të ngritura në qendrat kulturore që i përkasin lëvizjes Gylen. Operacionet e kryera nga prokurorët dhe zyrtarët e sigurisë gjatë procesit të 17 dhjetorit mund të merren si një shembull i mirë i kësaj , thotë dokumenti, duke iu referuar një hetimi të korrupsionit të profilit të lartë që kishte në shënjestër zyrtarë të lartë qeveritarë mes 17 dhe 25 dhjetorit të vitit 2013 , siç raportohet nga e përditshmja turke Hurriyet.

Hetimi ka prekur shumë zyrtarë të lidhur me kabinetin turk, i cili u kryesua me Rexhep Tajip Erdogan në atë kohë. Erdogan, i cili tani është president i Turqisë, e quajti atë një përpjekje për grusht gjyqësor shteti , duke e akuzuar Gylen dhe lëvizjen e tij për orkestrimin e saj me ndihmën e disa forcave të huaja.

Në aktakuzë thuhet se besnikët e Gylen kanë marrë trajnime të SHBA dhe kanë infiltruar institucionet gjyqësore dhe të sigurisë.

Kjo përpjekje për grusht shteti kishte për qëllim për të dobësuar shtetin me të gjitha institucionet e saj duke e hequr qeverinë plotësisht. Ata në lëvizjen Gylen të cilët punojnë në institucionet e drejtësisë dhe të sigurisë dhe të cilët kanë marrë trajnimin e lartpërmendur, e morën këtë detyrë dhe u zhvendosën në veprim , thotë dokumenti, siç citohet nga agjencia e lajmeve Anadolu.

Ai shton se disa shërbime të tjera sekrete të huaja ishin gjithashtu të përfshirë në trajnimin e komplotistëve të grushtit të shtetit, sipas gazetës turke Yeni Safak.

Marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë janë përkeqësuar pas përpjekje së dështuar të grushtit të shtetit në 15 korrik. Disa media turke dhe madje edhe zyrtarë qeveritarë, përfshirë edhe ministrin e punës, kanë pohuar se SHBA ishte e përfshirë në një farë mënyre, pavarësisht një mohimi të drejtpërdrejtë nga SHBA.///Gazeta Impakt

3 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Read More Information here on that Topic: epavarura.com/prokurori-turk-cia-dhe-fbi-kane-trajnuar-pucistet/ […]

Comments are closed.