Pse është e shëndetshme të pini ujë me xhenxhefil?

18
64

Te gjithë e dinë sa i shëndetshëm është xhenxhefili për shëndetin e njeriut. Shkaku se përmban shumë përbërës shërues, është në gjendje t’i parandalojë e shërojë shumë sëmundje.

PËRMIRËSON QARKULLIMIN

Xhenxhefili pastron gjakun dhe hedh helmet jashtë trupit. Për qarkullim të mirë dhe gjak të shëndetshëm, përzieni 5 litra ujë dhe 50 gr xhenxhefil të copëtuar. Xhenxhefili që ju mbetet pasi të keni proceduar lëngun, mund ta përdorni si kompresë e jashtme për trajtimin e qarkullimit të gjakut në këmbë. Konsumoni këtë sasi të ujit, transmeton gazeta Kosova Sot.

NDIHMON NË SHËRIMIN E KANCERIT

Gjithnjë e më shumë shkencëtarë theksojnë se xhenxhefili mundet t’i shkatërrojë qelizat e kancerit. Për këtë arsye është një nga përbërësit kryesorë në recetat e shumta që ekzistojnë, e besohet se e shëron kancerin.

ZBUT DHIMBJET E KOKËS

Nëse keni problem me dhimbjet e shpeshta të kokës, pini çaj nga menta me xhenxhefil. ëmbëltoni me pak mjaltë dhe e konsumoni kur të ndjeni dhimbjet e kokës.

SHËRON INFLAMACIONET, ELIMINON KOLLËN

Nuk ka aleat më të mirë në luftën kundër ftohjeve se sa xhenxhefili. Disa rriska xhenxhefil i hidhni në ujin e vluar dhe përgatitni çaj i cili shpejt ju liron nga kolla dhe inflamacionet. Me rëndësi që çajin ta pini të ftohtë dhe t’ia shtoni pak limon.

The post Pse është e shëndetshme të pini ujë me xhenxhefil? appeared first on Shëndeti.

Google search engine

18 COMMENTS