Home / RAJONI

RAJONI

Deklaratat e Hahn, Thaçi: Janë të nxitura nga Serbia

Presidenti Hashim Thaçi po akuzon BE-në se ka mungesë të lidershipit dhe vizionit për Kosovën. Sipas Thaçit, deklarimet e fundit të komisionarit europian për zgjerim Johanes Hahn, janë të nxitura nga Serbia. Hahn, së fundi, cilësoi se disa deklarata të presidentit Thaci dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për Shqipërinë …

Read More »

A mund të shmanget ekstradimi i Haradinajt në Serbi, pas marrjes së nënshtetësisë shqiptare?

Marrja e nënshtetësisë nga shtetit i Shqipërisë për Ramush Haradinajn do jetë një ndihmesë e madhe, pasi në këtë mënyrë shteti shqiptar tashmë ka të drejtë ligjore të përfshihet drejtpërdrejt në kërkesën e kundërligjshme dhe politike të Serbisë për ekstradimin e tij. Kështu ka thënë për Indeksonline, avokati Tomë Gashi, …

Read More »

BE: Pa marrëveshje demarkacioni me Malin e Zi, nuk ka heqje vizash për Kosovën

Në Bruksel nuk kanë dashur të komentojnë paralajmërimin e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, për heqjen e vizave pa Ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, me kusht, dhe që, nëse kushti nuk përmbushet, atëherë pas një kohe të rivendoseshin vizat. Por në mesin e diplomatëve …

Read More »

Mediat greke: Rama shantazh Brukselit për bashkimin me Kosovën

Media greke ka komentuar deklaratat e fundit të kryeministrit Edi Rama mbi një bashkim të mundshëm të Shqipërisë me Kosovën. Një analizë e publikuar në portalin e të përditshmes greke, “Kathimerini”, i referohet intervistës msë zotit Rama për portalin Politico, ku ndër të tjera ai është shprehur se bashkimi me …

Read More »

Reagon ambasadori amerikan në Kosovë: Rama të mos flasë më për bashkim kombëtar

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie, i ka cilësuar deklaratat për mundësinë e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë, si të “pakujdesshme”. “Qeveria amerikane e mbështet sovranitetin edhe të Kosovës edhe të Shqipërisë. Ne jemi kundër bisedave të pakujdesshme për bashkim dhe të reagimeve të tepruara ndaj deklaratave të tilla, …

Read More »

Lëshohet urdhërarresti për Albin Kurtin

Gjykata Themelore në Prishtinë ka lëshuar urdhërarrest për deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Gjyqtari Beqir Kalludra ka thënë për KTV-në se pas arrestimit të Kurtit, atij do t’i caktohet masa e paraburgimit. Kalludra këtë vendim e ka marrë për shkak të mungesës së tij në seancën gjyqësore për gazin …

Read More »

Vuçiç i bën thirrje Ramës: Mos flisni më për bashkim kombëtar!

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u bëri thirrje politikanëve shqiptarë që të mos dalin në publik me deklarata për nevojën e bashkimit të të gjithë shqiptarëve në një shtet, nëse procesi i integrimit evropian ngec. “Ne i lusim, po e përsëris, i lusim që me deklarata të tilla të mos …

Read More »

Shpërthen një bombë pranë stadiumit në Athinë

Një bombë ka shpërthyer mbrëmjen e sotme rreth orës 22:00 në qendër të Athinë. Mësohet se bomba ka shpërthyer në zonën mes Universitetit dhe stadiumit. Sipas mediave greke, nuk raportohet për të lënduar. Mjeti shpërthyes ishte vendosur jashtë një banke. Sipas ‘Zougla.gr’, para se të ndodhte shpërthimi, në polici kishte …

Read More »

Gjinekologu në Shkup për 9 muaj mashtron pacienten se është shtatzënë

Një gjinekolog nga Shkupi për nëntë muaj ka manipuluar dhe mashtruar pacienten e tij se është shtatzënë, edhe pse në barkun e saj nuk ka pasur asnjë foshnje. Gjatë kohës së shtatzënisë së rreme, mjeku ka kryer kontrolle gjinekologjike, ka matur qafën e mitrës dhe e ka bindur verbalisht se …

Read More »

Pas deklaratave të Ramës reagon ministri serb: Shqipëria vetëm me luftë bashkohet me Kosovën

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale serbe, Aleksandar Vulin ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit, Edi Rama, ndërsa theksoi se ai po i bën shantazh BE-së dhe po provokon një luftë në Ballkan. Rama deklaroi se në qoftë se BE-ja nuk i hap dyert për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor nuk …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)