Home / RAJONI

RAJONI

Shkup, do të ndërtohet një xhami e re Osmane

Janë hedhur hapat e parë për ndërtimin e Xhamisë Qendrore të Tophanës në kryeqytetin e Maqedonisë, Shkup, e cila do të ndërtohet nga ana e Fondacionit të Çështjeve Fetare të Turqisë (TDV). Xhamia e cila do të ndërtohet me arkitekturë osmane në Fushë Tophanë të Shkupit, pritet që të përmbushë …

Read More »

Loja e alfabetit për zgjedhjet e përgjithshme në Bullgari

Komisioni Qendror Zgjedhor i Bullgarisë, për zgjedhjet parlamentare që zhvillohen sot, përveç vendeve të Bashkimit Evropian, vuri kushtin që ata që do të votojnë duhet të mbushin kërkesën në kutinë e votimit me alfabetin cirilik. Ky vendim u përball me reagimin e mijëra zgjedhësve me nënshtetësi bullgare që jetojnë jashtë …

Read More »

Ja sa fonde marrin OJQ-të katolike dhe ato muslimane në Kosovë

E financojmë thirrjen krishterizues dhe e quajmë “humanitar” e “kulturor-shqiptar”. Përmasa e diskriminimit në donacionet shtetnore për OJQ del baras me 3.840 herë   Prej këtij raporti kuptohet veq një dromcë e karakterit katolik të shtetit të Kosovës. Nuk është fjala për propagandën e përditshme katolike e islamofobe në krejt …

Read More »

Komuniteti grek feston pavarsinë e Greqisë në Himarë

Përvjetori i pavarsisë së Greqisë është festuar edhe në vendim tonë, konkretisht ne Himarë nga komuniteti grek atje, ku kanë ngritur edhe flamurin grek në mes mes të Himarës. “Επιστρέφει στην πατρίδα, η ελληνική σημαία. Παρέλαση Ελληνική σημαία στη Χιμάρα, για την εθνική εορτή της Ελληνικής Δημοκρατίας, από Έλληνες μαθητής …

Read More »

Greqi – Sot festa kombëtare. Incidente në Athinë, Selanik e Patras

Në prag të festës kombëtare të Greqisë, që kremtohet më 25 mars, në dy qytetet kryesore të vendit, Athinë dhe Selanik, janë shënuar trazira dhe përleshje midis grupeve anarkiste dhe forcave të policisë. Në zonën rreth Universitetit Politeknik të Athinës, anarkistët sulmuan me gurë dhe bomba molotov njësitë e forcave …

Read More »

Thaçi: Krijimi i ushtrisë përkrahet nga ndërkombëtarët

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot takoi drejtorin e Departamentit për Evropën në Qeverinë e Austrisë, Alexander Schallenberg, zyrtarin përgjegjës për Ballkanin Perëndimor, si dhe ambasadorët austriakë të vendosur në shtetet e Ballkanit Perëndimor. Në një njoftim nga Presidenca e Kosovës thuhet se Thaçi gjatë takimit me delegacionin …

Read More »

Nacionalistët bullgarë bllokojnë zgjedhësit e ardhur nga Turqia

“Policia ka ndërhyrë në orët e pasdites së ditës së premte për të zhbllokuar situatën e krijuar. Tre pikat kufitare bullgaro-turke janë rihapur”, theksoi Kerstin Boyadjiyska, zyrtar i shërbimit të shtypit në Minitrinë e Brendshme. “Organizatorët e këtij tubimi kishin premtuar se do të qëndronin në vend deri të dielën, …

Read More »

Futbollistët e Kosovës falen në xhami para ndeshjes, tërbohen kato-laikët: Do bënit mirë të faleshit te varri i Skënderbeut

Futbollistët e Kosovës, që u ndeshën dje në mbrëmje me Islandën në stadiumin e Shkodrës, kanë shkuar një ditë më parë në xhami, për t’u falur para ndeshjes. Veprimi i tyre ka shkaktuar debate të shumta nga disa analiste katolaikë “Me zemer te thyme po shkoj me e pa ndeshjen …

Read More »

Përballë intrigave të UDB-së!

Nga rrëfimet  e  mia Përballë  intrigave të  UDB-së ! Nga  Nafi Çegrani “Asgjë nuk është kaq e mrekullueshme për syrin sesa e vërteta për mendjen, asgjë nuk është kaq e shëmtuar dhe kaq e papajtueshme për arsyen sesa gënjeshtra”. Xhon Loku Fillimi i vjeshtës së vitit 1981, siç kam përmendur …

Read More »

Vuçiç: Serbia nuk do anëtarësohet kurrë në NATO

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se vendi i tij nuk do t’i bashkohet kurrë NATO-s apo ndonjë aleance tjetër ushtarake, në fjalën që mbajti me rastin e 18-vjetorit të fillimit të sulmeve ajrore të Aleancës perëndimore për frenimin e goditjes ushtarake serbe në Kosovë. Vuçiç foli në një urë …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)