Shega, 'ari i kuq' për shëndetin tonë

4
54

Shumë studime thonë se shega ka ndikimi kurues në sistemin tonë kardiovaskular, nervor dhe të kockave. 

Një shegë përmbush 16 për qind të nevojave ditore për vitamina C, prandaj, edhe sugjerohet konsumimi i saj i rregullt, me qëllim të forcimit të imunitetit, sidomos në sezonin e gripit dhe ftohjeve.

Në shegë gjendet edhe antioksiduesi “punicalagin”, i cili ndikon mirë te shëndeti i zemrës dhe enëve të gjakut. 

Konsumimi i rregullt i saj ul shtypjen e gjakut dhe nivelin e kolesterolit të keq në gjak. Por të mirat e shegës nuk mbarojnë me kaq. Një gotë më lëng shege përmirëson cilësinë e spermës së meshkujve, ul mundësitë për dështim në ereksion dhe mbron prostatën.

Let’s block ads! (Why?)

Google search engine

4 COMMENTS