Siç theksojnë ata, përmes mënyrës së gabuar të përgatitjes së orizit rrezikojmë paraqitjen e problemeve shëndetësore si sëmundjet e zemrës, diabeti apo edhe kanceri.

Për shkak të toksinave industriale dhe pesticideve në tokë në oriz ndodhen sasi të larta të arsenikut, transmeton Koha.net. Dhe mënyra më e mirë për t’i eliminuar të gjitha gjurmët e arsenikut nga orizi është një metodë e veçantë e gatimit.

Ekspertët thonë se më së miri është ta gatuajmë orizin kështu:

– lëreni orizin të qëndrojë në ujë gjatë natës

– shpëlajeni atë derisa uji të bëhet i pastër

– kullojeni mirë orizin

– orizin vendoseni në tenxhere në të cilën ka pesë herë më shumë ujë

– lëreni të vlojë dhe zvogëlojeni temperaturën dhe lëreni orizin 15 minuta që të zihet ngadalë

– orizin përziejeni me pirun.

Nëse e lini orizin të qëndrojë gjatë natës, do ta zvogëloni për madje 80 për qind sasinë e përbërësve të dëmshëm në të, theksojnë studiuesit.

Let’s block ads! (Why?)

3 COMMENTS