E ardhmja e luftës përfshin rritjen në përdorim të robotëve, por duke i dhënë një jo-humani kontrollin e një arsenali bërthamor, është një skenar i frikshëm, beson Dmitry Rogozin, zëvendës kryeministri i ngarkuar me industrinë e mbrojtjes ruse.

‘Le të konsiderojmë filmin Hollywood-ian ‘The Terminator’. Pasi njerëzit kuptojnë se janë të paaftë për të vepruar mjaftueshëm shpejt, ata delegojnë vendimin mbi fillimin e një sulmi bërthamor hakmarrës përmes një roboti, Skynet,’ tha zëvendës kryeministri Rogozin në një takim me studentët e Universitetit Politeknik të Tomskit.

‘Një robot është një robot. A duhet t’i besojmë një gjëje të tillë dicka të shenjtë, si ekzistenca e njerëzimit? Unë dyshoj,’ shtoi ai, duke thënë se ai i frikësohet vendosjes së një roboti në krye të armëve bërthamore.

Fabula e filmit ‘Terminator’ e sheh sistemin kompjuterik Skynet si një ‘mashtrues’ që shkon dhe nis raketën amerikane ICBM në Rusi dhe Kinë, duke shkaktuar një apokalips bërthamor. Kompania imagjinare më vonë përdor robotë për të nënshtruar dhe zhdukur të mbijetuarit, por në fund forcat e rezistencës njerëzore luftojnë përsëri.

Me vendosjen e sistemeve ushtarake të NATO-s në afërsi të kufirit të Rusisë – duke përfshirë mburojat Evropiane kundër raketave balistike – Moska do të ketë më pak kohë pas marrjes së një paralajmërimi për luftë, për të vendosur nëse do të përgjigjet me një sulm bërthamor apo jo.

Makinat, megjithatë, kanë një avantazh të madh ndaj njerëzve për shpejtësinë me të cilën mund të marrin vendime, dhe kështu veprimet e NATO-s mund të provokojnë Rusinë për besimin e arsenalit të saj bërthamor një sistemi të automatizuar, shpjegoi zv/ministri.

Rogozin, i cili është përgjegjës për programin e modernizimit ushtarak të Rusisë, diskutoi me dizenjuesit e ardhshëm të armëve të avancuara se si lufta do të evolonte jetët e tyre. Ai tha se e ardhmja i takon sistemeve robotike, por inxhinierët rusë nuk kanë një trashëgimi të teknologjisë nga Bashkimi Sovjetik për të ndërtuar në këtë fushë.

‘Ne nuk mund të ecim përpara duke u bazuar vetëm në idetë e së kaluarës, ato do të dalin jashtë funksioni. Edhe Siria e tregoi – e ardhmja i takon sistemet robotik, droneve,’ tha ai.

Një nga projektet robotike të zhvilluara në Rusi, që Rogozin e sheh të ketë potencial të madh, është FEDOR, një robot humanoid i kontrolluar me zë, i cili, sipas zyrtarit, do të testohet gjatë misionit të parë të raketës Ankara të drejtuar nga Rusia.

‘Ky robot mund të veprojë pa kostum, mund të punojnë si brenda dhe jashtë anijes së pilotuar,’ tha ai.

Zhvillimi i FEDOR filloi në vitin 2014, pas një kërkese nga Ministria e Emergjencave të Rusisë.

Zyrtari diskutoi edhe se ku do të qëndrojë Rusia në një konflikt të mundshëm konvencional me NATO-n. Rusia mund të ketë më pak armë dhe trupa sesa aleanca, por në aspektin e teknologjisë është në të njëjtin nivel me të, ka thënë Rogozin. / Gazeta Impakt

Burimi: RT

9 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Read More Information here on that Topic: epavarura.com/skenari-skynet-apokalipsit-berthamor-mund-te-jete-vertete/ […]

Comments are closed.