MISTERE TEORI KONSPIRATIVE

Studenti britanik zbulon dhëmbë “minjsh” 145 milionë vjeçar!

“Këto janë fosilet e para të pakontestueshme të gjitarëve që i përkisnin pasardhësve të gjitarëve që çuan tek specia njerëzore. Ata janë gjithashtu paraardhësit e pjesës më të madhe të gjitarëve që jetojnë sot duke përfshirë këtu krijesa po aq të ndryshme sa balena blu dhe soregu”, theksoi Universiteti në një komunikatë.

Një student i ciklit të parë të Universitetit të Portsmouthit, Grant Smith, e bëri këtë zbulim duke studiuar mostrat e shkëmbinjve të bregut jurasik të Dorsetit, një vend ku gjendet forsile të shumta prehistorike.

“Në mënyrë krejt të papritur, ai nuk ka gjetur vetëm një, por dy dhëmbë mjaft të jashtëzakonshëm, të një lloji që nuk ishte parë kurrë në shkëmbinjtë e kësaj epoke. Më është kërkuar t’i shikoj dhe të jap një mendim dhe në pamjen e parë kam ngelur gojëhapur!”, tregon Steve Sweetman, studiues në Universitetin e Portsmouthit, i cili ka identifikuar zbulimin, raporton ata.

Ky specialist për vertebrorët e vegjël që kanë jetuar në kohën e dinozaurve mendon se këto dhëmbë i përkisnin krijesave të vogla me gëzof. Njëri dhëmb mund të ishte i një kafshe gërmuese, me shumë gjasa ngrënëse insektesh dhe ai më i madhi mund t’i përkiste një ngrënësi bimësh.
(function() {
var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []);
if (!_fbq.loaded) {
var fbds = document.createElement(‘script’);
fbds.async = true;
fbds.src = ‘//connect.facebook.net/en_US/fbds.js’;
var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0];
s.parentNode.insertBefore(fbds, s);
_fbq.loaded = true;
}
})();
window._fbq = window._fbq || [];
window._fbq.push([‘track’, ‘6025887620575’, {‘value’:’0.01′,’currency’:’EUR’}]);

(function() {
var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []);
if (!_fbq.loaded) {
var fbds = document.createElement(‘script’);
fbds.async = true;
fbds.src = ‘//connect.facebook.net/en_US/fbds.js’;
var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0];
s.parentNode.insertBefore(fbds, s);
_fbq.loaded = true;
}
})();
window._fbq = window._fbq || [];
window._fbq.push([‘track’, ‘6025887912175’, {‘value’:’0.01′,’currency’:’EUR’}]);

!function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n;
n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,
document,’script’,’https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘672076466251367’); // Insert your pixel ID here.
fbq(‘track’, ‘PageView’);

!function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n;
n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,
document,’script’,’https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1520317101345890’); // Insert your pixel ID here.
fbq(‘track’, ‘PageView’);