Home / Tag Archives: –

Tag Archives:

Policia e Holandës ndalon edhe familjen e ministrit të jashtëm turk

Konsulli i përgjithshëm turk në Roterdam, Sadin Ayyildiz tha për Anadolu Agency, se ende nuk e dinë vendndodhjen e saktë të gruas së ministrit, Fatma Betul Sayan. Policia holandeze ka bllokuar edhe ekipin e Agjencisë Anadolu dhe TRT që ishin për ta mbuluar këtë ngjarje, transmeton lajmi.net. Gjatë ditës, ministri …

Read More »

Protesta të dhunshme në Napoli të Italisë (Foto/Vido)

5 persona janë arrestuar, e shumë tjerë janë lënduar nga përleshjet e protestuesve me forcat policore, transmeton lajmi.net. Lideri i partisë së djathtë ekstreme, po zhvillon një takim në Napoli, dhe kjo ka shkaktuar revoltë te Napoletanët pasi Salvini disa herë është shprehur me tone negative ndaj popullsisë së Italisë …

Read More »

Panik në Moskë: Kërcënim me bombë, evakuim

“Pas thirrjes anonime nga qendra filmike janë evakuuar 1500 njerëz. Aktualisht është duke u kontrolluar hapësira”, ka thënë burimi, raporton Sputnik. Policia e ka pranuar thirrjen në orën 19:55 sipas kohës së Moskës, transmeton lajmi.net. Oficeri kujdestar ka theksuar se policia po tenton ta identifikojë personin që e bëri kërcënimin. …

Read More »

‘Financial Time’: Lëreni Baltikun, Rusia po ua merr Ballkanin!

Sipas kësaj gazete, Bashkimi Evropian dhe NATO nuk duhet të kujdesen vetëm për vendet e Baltikut, por edhe për vendet e Ballkanit Perëndimor, transmeton lajmi.net. Pas viteve të 90-ta të karakterizuara nga lufta në Ballkan, ka pasur një stabilizim në saje të mbështetjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Tani …

Read More »

Rusia dhe Britania diskutojnë për raportet e përkeqësuara viteve të fundit

Në këtë takim u diskutuan raportet ndërmjet dy shteteve, të cilat janë përkeqësuar në mënyrë të konsiderueshme viteve të fundit, transmeton lajmi.net. Të dy kanë biseduar për situatën në Ukrainë dhe Siri, luftën kundër terrorizmit dhe çështje tjera, thuhet në njoftimin e ministrisë ruse. Së shpejti, Sekretari i Jashtëm i …

Read More »

BE-ja në panik, për shkak të këtyre 5 gjërave që do shkaktojnë kaos në Ballkan

Mediat kroate raportojnë se kjo situatë ka shkaktuar panik në Bashkimin Evropian, pasi ata më në fund e kanë kuptuar se kaosi në Ballkan mund të jetë në rritje, transmeton lajmi.net. Mediat kanë evidentuar pesë gjërat të cilat do të mund të shkaktonin probleme dhe destabilizim në rajon: Problemi për …

Read More »

Vendi ku të gjithë do të marrin paga të njëjta

Sasia e njejtë e parave synohet të jepet për të gjithë pavarësisht gjinisë, përkatësisë etnike, orientimit seksual, ose kombësië, transmeton lajmi.net. Ky është një projekt nga Qeveria e Islandës, të cilët dëshirojnë që standardi i pagës të jetë i barabartë për të gjitha kompanitë, dhe gjithashtu bizneset që kanë më …

Read More »

Arrestohet një burrë në kompleksin e Shtëpisë së Bardhë

  Një burrë ka hyrën në kompleksin e Shtëpisë së Bardhë duke bartur një çantë në shpinë, raporton CNN duke u thirrur në burime që kanë dashur të mbesin anonime. Agjentët e shërbimit të fshehtë amerikanë e kanë arrestuar personin në hyrje, në afërsi të rezidencës së presidentit amerikan, Donald …

Read More »

Ministri i jashtëm turk zotohet për hakmarrje ndaj Holandës

Ai ka premtuar se do të hakmerret për këtë veprim, por që nuk ka specifikuar se çfarë hapash do të ndërmerr, transmeton lajmi.net. Pas këtij vendimi, ka reaguar edhe kryeministri i Turqisë, i cili këtë akt e ka cilësuar si skandal dhe të papranueshëm. Reagime nga shteti turk ka pasur …

Read More »

Zvicra do t`ua vështirësojë të huajve blerjen e tokës

Këshilli Federal i Zvicrës planifikon që të ashpërsojë kriteret që duhen plotësuar individëve dhe firmave të huaja për të blerë tokë (troje) dhe patundshmëri tjera në Zvicër. Për t`ua vështirësuar atyre që të bëhen pronarë të tokës zvicerane, qeveria synon ta ashpërsojë ligjin e njohur si “Lex Koller”. Propozimet përkatëse …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)