Home / Tag Archives: është

Tag Archives: është

Te jesh nje shqiptar eshte KRIM, jemi qenie me e prapambetur ne botë

Të jesh shqiptar është fatalitet, siç është edhe të jesh anglez, serb, gjerman. Është një gjë që nuk është zgjedhja jonë, siç nuk është zgjedhja jonë të jemi burra apo gra. Me pyetjen në libër kam dashur të paralajmëroj lexuesin që unë bëj një portret shqiptari”, thotë Nano, duke shtuar …

Read More »

Në Shqipëri Benz është si Volkswagen. Si dreqin ndodh kjo?!

Një nga gazetat më të mëdha në gjermani dhe Europë “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ka përgatitur dhe botuar një foto-reportazh të gjatë nëpër rrugët e Shqipërisë, ku dominojnë makinat Mercedes Benz. Autori i shkrimit David Klaubert, ka mbërritur në vendin tonë me synimin e vetëm për të zbuluar se ku buron …

Read More »

Ky është mesazhi që Diana kishte fshehur në këpucët e dasmës

Të gjithë kujdesen që në një nga ditët më të rëndësishme të jetës, atë të martesës, gjithçka të shkojë mirë e mundësisht të ketë sa më shumë detaje që do të ngelen gjatë në mendjen e njerëzve. Edhe princesha Diana ka bërë të njëjtën gjë…përfshirë edhe këpucët që kishte veshur …

Read More »

Programi kompjuterik thotë: Bibla është shumë më e dhunshme se Kurani!

Një prej shkencëtarëve dhe inxhinierëve të interesuar në sasinë e dhunës në Bibël dhe Kuran, ka krijuar softuerin ku ka futur tekstet e të dy librave. Edhe pse inxhinieri Tom Anderson nuk u nis me supozimin se Kurani ka më shumë fjalë të dhunshme në faqet e saj, hulumtimi nisi …

Read More »

Kjo është arsyeja se përse qajnë njerëzit

Studiuesit janë shumë të tërhequr nga ideja se njerëzit lotojnë në raste të caktuara dhe po studiojnë arsyet dhe përfitimet që i vijnë shoqërisë nga e qara.Kërkuesit janë përqendruar te procesi emocional sesa te procesi psikologjikMichael Trimble, një neurolog i sjelljes do të jepte një intervistë në radio si ekspert …

Read More »

Kush është i riu që bëri luftë me policinë në Elbasan. Ja emri

Zbardhet edhe identiteti i të riut elbasanas që është shpallur në kërkim pasi përplasi policinë me makinë të blinduar dhe u arratis me ‘Audi-n’ e blinduar. Bëhet fjalë për Suel Çelën, të riun nga Elbasani që është në kërkim. Emri është bërë publik me një mesazh denoncues nga ish-kryeministri Sali …

Read More »

Këto janë disa arsye se pse të hani banane është më mirë se të përdorni ilaçe

Banania është padyshim një nga frutat më të shëndetshme në botë. E rekomanduar për të gjitha grupmoshat, ato kanë pafund vlera ushqyese të nevojshme për shëndetin. Përfitimet shëndetësore të saj janë të shumta sepse është një frut që ju mbush me energji. Është shumë më mirë të hani banane se …

Read More »

E mitura në Devoll braktiset nga familja, kjo është thirrja prekëse për banorët

Një vajzë e mitur nga Devolli është braktisur nga familjarët dhe të afërmit, e bashkia e Devollit ka një kërkesë për banorët. Me anë të një shkresë bashkia kërkon të gjejë një familje kujdestare për vajzën e braktisur nga të gjithë. Familja që do të marre përsipër kujdestarinë e vajzës, …

Read More »

Shqiptari nxjerr duart para për prangat: Është gruaja ime, e vrava unë!

Shqiptari që vrau ish-bashkëshorten e tij është rrëfyer në polici dhe ka pranuar krimin. Ngjarja e rëndë ndodhi dy ditë më parë në komunën Casale të Italisë. Kujtim Hasanaj 49- vjeç po debatonte me ish-bashkëshorten në banesë para se ta qëllonte me thikë. “Është gruaja ime, e vrava unë”. Kështu …

Read More »

“Është e mirëmenduar, Prek Cali sulmohet edhe në Wikipedia”

Antropologu i mirënjohur Prof. Nebi Bardhoshi ka tërhequr vëmendjen sot, duke thumbuar me një status në Facebook mbi debatin e ndezur së fundmi për prishjen e kullës së Prekë Calit. Bardhoshi ka bërë një vëzhgim tejet interesant mbi një ndërhyrje në dt 8 shtator, në Wikipedia në profilin e Prekë …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)