Ballina Etiketimet Maqedoni

Etiketim: Maqedoni

Më në fund/ UEFA tregon kur do të vendoset se ku...

Pas përfundimit të ciklit kualifikues për Euro 2020, u zyrtarizua ballafaqimi Maqedoni Veriore – Kosovë që i takon gjysmëfinales së playoffit në Ligën e...

Sot zgjedhet nënkryetari i ri i Kuvendit në Maqedoni së Veriut,...

Deputetët në seancën e sotme të 116-të, duhet ta zgjedhin nënkryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, me ç’rast do ta zhvillojnë seancën e...

Maqedoni e Veriut, policia zbulon 14 migrantë

Policia e Maqedonisë së Veriut në fshatin Vaksincë të Kumanovës zbuloi 14 migrantë të cilët ishin nga India, Pakistani dhe Afganistani, transmeton Kosova Post. “Pas...

Kuvendi në Maqedoni do të shpërbëhet më 11 shkurt

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë,, Talat Xhaferi ka deklaruar se Kuvendi do të shpërbëhet më 11 shkurt. Në një takim me gazetarët, Xhaferi tha se...

Maqedoni: Zgjedhjet e parakohshme, partitë ‘nisin’ fushatën

Pa kaluar 24 orë nga vendimit të liderëve politik për organizimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, partitë në Maqedoni kanë nisur jozyrtarisht fushatën, thotë...

Maqedoni, në 2018 mbi 10 mijë vdekje nga sulmet kardiake

Sëmundjet kardiovaskulare vazhdojnë të prijnë në listën e sëmundjeve të rrezikshme. Në botë mbi 17 milionë njerëz vdesin çdo vit  nga këto sëmundje ndërkohë,...

Albin Kurti: Shqiptarët në Maqedoni janë brenga ime më e madhe...

Themeluesi i Vetëvendosjes, Albin Kurti thotë se shqiptarët në Maqedonisë e kanë gjendjen shumë keq. “Shqiptarët në Maqedoni janë brenga ime e madhe. Është brengë...

“Vrasja e Khaashoggit tronditi gazetarët në Maqedoni dhe në botë”

 Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM), Naser Selmani, theksoi se vrasja barbare e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, tronditi dhe pikëlloi gazetarët në...

Basha përshëndet votimin në Maqedoni: Hap që mundëson anëtarësimin në NATO

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përshëndetur votimin në parlamentin maqedonas i cili i hap rrugë ndryshimeve kushtetuese. “Përzemërsisht përshëndes këtë hap dhe ndryshimet...

Partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE: Mbrëmë u varrosën vlerat demokratike...

Një ditë pas votimit të nismës për ndryshime kushtetuese në Maqedoni, partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE, këtë mëngjes nëpërmjet një komunikate i është...

Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. NATO Thirrje të fortë partive politike

Pas votimit pro me 80 vota të ndryshimit kushtetues në Maqedoni ka ardhur reagimi i parë nga NATO. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg...

Maqedoni, gjysmë milion banorë me barkun bosh

Mbi 450 mijë banorë të Maqedonisë thuajse për çdo ditë ballafaqohen me mungesën e sigurimit të ushqimit ose mund të sigurojnë vetëm një vakt...

NATO pëson Humbje të turpshme në Maqedoni!

Nga: Aleksandar Pavic Maqedonia nuk mund të bashkohet me NATO-n nën emrin e saj kushtetues, kështu që NATO-ja dëshiron që ajo të riemërojë veten. Në...

Menduh Thaçi: Arsyet e dështimit të referendumit në Maqedoni

Menduh Thaçi, kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, ka treguar arsyet e dështimit të Referendumit në Maqedoni, që u mabjtë të dielën. “Që në fillim i...

Maqedoni, VMRO-DPMNE kërkon qeveri teknike, nuk njeh referendumin

Partia më e madhe opozitare në Maqedoni ka vendosur që të mos njohë rezultatin e referendumit dhe njëkohësisht ka kërkuar qeveri teknike. Lajmi është...

Skandal: Stolenberg nuk kontrollon dot nervat dhe fillon të bërtasë në...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s në konferencën për shtyp nuk arriti të kontrollonte nervat dhe filloi të ulërasë, duke shpjeguar se Maqedonia ska asnjë...

Flet opozita në Maqedoni, VMRO-DPMNE: Marrëveshja me Greqinë u hodh poshtë...

Krahas presioneve, kërcënimeve, shantazheve nga ana e pushtetit, qytetarët i thanë ”JO” marrëveshjes së dëmshme për ndryshimin e kufijve. Qytetarët zgjodhën alternativën ”JO” për...

Emri i ri, dështon referendumi në Maqedoni, u bojkotua nga qytetarët

Në Maqedoni ka mbaruar procesi i votimi për referendumin për ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut. Sipas të dhënave të...

Referendumi në Maqedoni, deri në ora 17 votuan 28,83 për qind

Referendumi në Maqedoni: KSHZ njofton se deri në orën 17:00 të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 28,83 për qind e numrit të përgjithshëm...

Referendumi në Maqedoni, dalja deri në orën 15:00 është 22.56%

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka mbajtur konferencë për shtyp, në të cilën raportoi për daljen e votuesve deri në orën 15:00. Kryetari i KSHZ-së Oliver...

ME TE LEXUARAT E JAVES

ME TE LEXUARAT E VITIT

TE FUNDIT