Ballina Etiketimet Muslimanëve

Etiketim: muslimanëve

Suedi, grupet e djathta ekstremiste kërkojnë djegien e xhamive dhe vrasjen...

Disa persona të anëtarësuar në grupet e mbyllura të ekstremit të djathtë në rrjetet sociale në Suedi kanë kërkuar vrasjen e të gjithë muslimanëve...

Olsi Jazexhi flet për të drejtat e muslimanëve ujgurë në Kinë

  Olsi Jazexhi, Ligjërues i Historisë në Universitetin Alexander Moisiu të Durrësit flet mbi të drejtat e ujgurëve dhe atë që pa në vendet që...

“Pa pikë mëshire!”: New York Times publikon dokumentet ku tregohen horroret...

Me qindra faqe dokumente të brendshme të qeverisë kineze të dala në dritë tregojnë se metodat që Kina përdor për burgosjen në masë të...

Poloni, arrestohen 2 persona për planifikim të një sulmi ndaj muslimanëve

Autoritetet në kryeqytetin polak Varshavë kanë vendosur në paraburgim dy persona për të cilët dyshohet të kenë planifikuar sulm kundër muslimanëve. Gjykata ka vendosur masën...

“42 për qind e muslimanëve në Francë janë përballur me diskriminim...

Dyzet e dy për qind e muslimanëve që jetojnë në Francë kanë qenë viktimë e diskriminimit të paktën një herë në jetën e tyre,...

SHBA vendos kufizime të vizave për zyrtarët kinezë për abuzimet e...

Nga: Jacob Pramuk Administrata Trump vendosi kufizime të vizave për zyrtarët kinezë shkak i kësaj mase ishin abuzimet e vazhdueshme të pakicave muslimane në rajonin...

Austria iniciativë për mbylljen e organizatave të muslimanëve

Kuvendi Kombëtar i Austrisë ka miratuar një mocion i cili parasheh inspektimin dhe mbylljen e Unionit Turk Islam për Kulturë dhe Ndihmë Sociale (ATİB)...

Formula për kurimin e kancerit sipas muslimanëve

Vendet myslimane nuk e konsiderojnë kancerin një sëmundje të rrezikshme dhe se ai sipas tyre “trajtohet me lehtësi brenda disa ditëve përmes një “agjërimi...

Bangladesh, shirat mosun vështirësojnë jetën e muslimanëve të Arakanit

Shirat mosun që janë efektive në Bangladesh kanë prekur mbi 16 mijë muslimanë të Arakanit që jetojnë në kampet Cox’s Bazar që ndodhen në...

“Turqia luan rol aktiv për t’i dhënë fund krizës së muslimanëve...

Ambasadori i Turqisë në Mianmar, Kerem Divanlıoğlu, ka deklaruar se qëndrimi i Turqisë ndaj muslimanëve të shtypur Rohingya është një shembull i diplomacisë aktive...

SHBA, i dyshuari për vrasjen e 3 muslimanëve pranon fajin para...

Craig Hicks, i dyshuari për vrasjen e tre të rinjve muslimanë në vitin 2015 në qytezën Chapel Hill të Kalifornisë së Veriut në SHBA,...

Policia izraelite u vërsulet muslimanëve në Al-Aksa me gaz lotsjellës

Policia izraelite sot në mëngjes i është vërsulur një grupi të muslimanëve në kompleksin e Al-Aksës duke përdorur sasi të madhe të gazit lotsjellës...

Holandë: Shtohet islamofobia dhe sulmet kundër muslimanëve dhe xhamive

Një grup akademikësh në Holandë ka përgatitur dhe botuar një libër që vë në dukje ndjenjat e shtuara anti-muslimane në vend, të cilat kanë...

Mbledhja më e madhe e muslimanëve në Francë

Mbledhja, Konferenca më e madhe islame e Francës po zhvillohet në Le Bourget, afër Parisit, ku janë tubuar rreth 200,000 njerëz. Edicioni i 36, i...

Izraeli ndalon hyrjen e muslimanëve në Xhaminë e Ibrahimit në El-Khalil

Autoritetet izraelite kanë mbyllur për muslimanët për dy ditë haremin dhe xhaminë e Profetit Ibrahim në El-Khalil të Bregut Perëndimor nën pushtim, raporton Anadolu...

Rritje serioze e gjuhës së urrejtjes kundër muslimanëve

Dje në Vjenë nën kujdesin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim (OSBE) filloi konferenca dy-ditore mbi rëndësinë e tolerancës dhe lirive fetare. Ministri i Jashtëm...

Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve

Një 91-vjeçar, banor i qytetit Kristianstad të Suedisë, u gjobit me rreth 630 euro për fyerje të muslimanëve në rrjetet sociale, transmeton Anadolu Agency...

Rusia ka nevojë për më shumë xhami për shkak të rritjes...

Muslimanët do të përbëjë 30 për qind të popullsisë së Rusisë deri në vitin 2034, tha të hënën mufti i madh i vendit, duke...

Burgu, brenda të cilit po mbahet terroristi kristjan që realizoi masakrën...

Qelia ku ndodhet terroristi kristjan qe u frymezua nga Skenderbeu, është përshkruar si një hapësirë me ngjyrë krem dhe kafe, me mure prej betoni...

Sulmi terrorist kundër muslimanëve, Arderen thirrje për luftë globale kundër racizmit

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka bërë thirrje për luftë globale kundër ideologjisë raciste të ekstremit të djathtë, pas sulmit të përgjakshëm...

ME TE LEXUARAT E JAVES

ME TE LEXUARAT E VITIT

TE FUNDIT