Home / Tag Archives: po

Tag Archives: po

Koreja e Veriut: Po shqyrtojmë sulmin ndaj ishullit Guam

Disa orë pas paralajmërimit më serioz nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara për zhdukjen e Koresë së Veriut, një zyrtar ushtarak koreanoverior tha se vendi i tij po shqyrton një sulm me raketa në zonat ushtarake amerikane në ishullin Guam. Sipas agjensisë ndërkombëtare të lajmeve Fars, një zëdhënës i Ushtrisë …

Read More »

Po ti kalonte ligjin, UET do kishte emrin e gjyshit të Dr. Berishës

“Nese Berisha do kishte pranuar t’ia kalonte ligjin klientelist, Henri Cilit, emri i gjyshit të Doktorit do i dukej emri më i bukur në botë për një universitet”. Ka qënë ky reagimi ironik i zëdhënëses së ish-Kryeministrit Berisha ndaj pronarit të UET-së Henri Cili. Ditët e fundit Henri Çili është …

Read More »

“Banorët në Shkozë po përjashtohen në bllok se nuk duan ti shpronësojnë”

Deputetja demokrate, Grida Duma ka shkuar sot ne Shkoze ne shenje mbeshtetjeje ndaj familjeve qe shteti po u shemb shtepite per hater te nje projekti. Deputetja demokrate u tha banoreve se është e pafalshme për shtetin shqiptar sesi mund të nxjerrë në rrugë këta njerëz pa u dhënë kohën e …

Read More »

Drejtori i Burgjeve: Nuk kemi pranga, po i lidhim të dënuarit me fasho

Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Arben Çuko, ka vënë gishtin në plagë për gjithë sistemin penitenciar në Shqipëri. Në daljen e parë publike që pas emërimit një muaj e gjysmë në parë në këtë detyrë, Çuko lajmëron një reformë të thellë në burgje që do të çojë këtë institucion në …

Read More »

Bum apartamentesh në Tiranë, ja zonat që po kërkohen më tepër për qiratë

Çdo vit, vërshimi i studentëve në fillim të shtatorit shoqërohej me rritje të çmimit të qirave në kryeqytet. Mund të thuhet se në këtë periudhë të vitit, që përkon edhe me nisjen e sezonit të ri në shkollë, kërkesa për apartamente me qira në Tiranë arrin kulmin. Megjithatë, sipas agjentëve …

Read More »

Po bini në depresion? Ja 6 mënyra si ta luftoni atë

Depresioni është një sëmundje që po prek grupmosha të ndryshme. Shkak i tij bëhet stresi për diçka të parealizueshme dhe probleme të ndryshme që prekin shoqërinë. Dëgjojmë për ngjarje të pakëndshme që ndodhin për shkak të depresionit, por shohim që të prekurit nuk bëjnë as minimumin për ta luftuar atë. Më poshtë paraqiten 6 …

Read More »

Anija në Libi, Ministria për Europën: Po përpiqemi për ta kthyer në Shqipëri

Historia e anijes tregtare shqiptare, e ndaluar nga Marina ushtarake e Libisë me akuzën e transportit të paligjshëm të mallrave, po ndiqet hap pas hapi nga Ministria e Europës dhe Punëve të Jashtme të vendit tonë. Burime nga MEPJ thonë se, nga kontaktet e vazhdueshme me të, marinarët ndodhen në …

Read More »

Kina po krijon fakte të kryera në Ballkan

Nga Michael Martens Ballkani nuk ka emër të mirë tek evropianët e tjerë që e lidhin me konflikte etnike, korrupsion, varfëri dhe të gjitha llojet e të këqijave të tjera. Shpesh këto janë stereotipe që nuk u përgjigjen realiteteve të Evropës Juglindore. Megjithatë, jo çdo imazh negativ i Ballkanit është …

Read More »

Policia blindon Durrësin, çfarë po ndodh?!

“Blindohet” qendra e Durrësit! Mëngjesin e kësaj të shtune, në rrugët kryesore në qendër të Durrësit dhe në sheshin “Liria” shihen prani të shtuara të uniformave blu, patrulla e furgonë policie. Shkak është bërë prania e përfaqësuesve të lartë të NATO-s në qytetin bregdetar. Aktualisht, në Tiranë po mbahet Konferenca …

Read More »

Fermeri që po çmend botën, vozit traktorin në dy rrota

Një fermer deri më tash i panjohur ka arritur që me vozitjen e tij të çmendur të traktorit, të fitojë zemrat e mijëra personave nga e mbarë bota. Fjala është për Gaggi Bansran vetëm 21 vjeç, i cili prej shumë kohësh kishte ushtruar vazhdimisht, vetëm e vetëm që të arrijë …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)