Një raport i ri u paraqitë  këtë javë në lidhjet midis subjektin sionist dhe vendet e Gjirit, në krye të së cilës është Arabia Saudite.

Gazeta e përditshme izraelite, Maariv bëri të ditur se zyrtarët sionistë dhe sauditë  ka zhvilluar takime sekrete në tri vitet e fundit.

Takimi, i cili u zhvillua në Romë, Itali, Çekosllovaki dhe Indi, preku sfidat e përbashkëta me të cilat përballet entiteti sauditë  dhe sionist, sipas gazetes të  të përditshme Maariv të Izraelit.

Maariv tha se këto sfida janë Stabiliteti rajonal dhe Irani si një armik i përbashkët.

Ambasadori saudit në Uashington, Anvar Eshki, u takua me drejtorin e përgjithshëm të Ministrisë së Jashtme,  Dore Gold, tha e përditshmja, duke theksuar se zyrtarët ranë dakord për një marrëveshje paqeje mes Rijadit dhe Tel Avivi e cila nuk është larg.

Zyrtarët izraelitë të rangut të lartë janë duke lëvizur lirshëm në kryeqytetet arabe në një mënyrë të paparë, raportoi Maariv.

Ne nuk mund të injorojmë interesin e përbashkët që po zhvillohet kohët e fundit në mes të Izraelit dhe disa vende të Gjirit, tha e përditshmja, duke cituar një sondazh i kryer në Arabinë Saudite këtë vit, duke treguar se shumica e Sauditëve gjoja janë të shqetësuar  më shumë nga Irani se sa janë të shqetësuara  në lidhje me Izraelin.

5 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Find More Info here to that Topic: epavarura.com/takimet-sekrete-midis-zyrtareve-saudite-e-atyre-izraelite/ […]

Comments are closed.