Home / Teknologji

Teknologji

Ut wisi luctus ullamcorper. Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Njëri binjak qëndroi në Tokë kurse tjetri në gjithësi për një vit, ja çfarë gjeti eksperimenti

Rezultatet e para të njërit prej studimeve më interesant në historinë e fluturimeve është lëshuar kohët e fundit. Astronautët Scott dhe Mark Kelly janë binjakë identikë të cilët vullnetarisht morën pjesë në këtë eksperiment: Scott udhëtoi në hapësirë me astronautët e tjerë dhe kaloi 340 ditë atje, përderisa Mark qëndroi …

Read More »

A rrezikohet shëndeti juaj nga valët Wi-Fi?

Jetojmë në një epokë pa tela dhe prezenca e valëve Wi-Fi në jetën tonë të përditshme është më se e dukshme. Megjithatë, ekziston rreziku i kësaj teknologjie radiofonike ndërsa ne nuk jemi të vetëdijshëm sa duhet. A rrezikohet shëndeti juaj nga valët Wi-Fi? Shqetësimet shëndetësore Disa individë tregojnë se janë …

Read More »

Zbulohet “CRISPR” apo “gërshëra molekulare”, e ardhmja e mjekësisë

Një botë ku ADN-ja mund të rishkruhet për të shëruar sëmundje vdekjeprurëse ka gjasa të bëhet realitet më shpejtë nga sa mendohej. Një grup shkencëtarësh kinezë, amerikanë dhe britanikë njoftuan se për herë të parë kanë arritur të modifikojnë gjenetikisht qelizat njerëzore. Pacienti i parë që i është nënshtruar kësaj …

Read More »

Si të kuptoni nëse telefoni juaj përgjohet dhe mënyra për ta ndaluar

1 – Kontrolloni se sa gjatë mban bateria e telefonit tuaj. Bateria e telefonit celular përdoret në rastet e dërgimit të SMS-ve apo informatave me zë, ose gjatë aktivizimit të mikrofonit pa kabllo. 2 – Nëse qëndrueshmëria e baterisë zvogëlohet në mënyrë drastike sesa në rastet e zakonshme, madje edhe …

Read More »

Kuptimi i simboleve mbrapa në iPhone

Këto kode nuk janë vetëm numra, ashtu siç duken. Ato janë numra identifikues të qeverisë. Kjo është mënyra se si Kanadaja dhe Amerika destinojnë produkte specifike për treg. Aty përfshihen kode të kompanisë, kodi që i referohet produktit, përfshirë edhe IMEI – kodin të cilin e ka vetëm telefoni juaj. …

Read More »

Implantohet për herë të parë “Syri Bionik”, rikthen shikimin njerëzve të verbër

Shkencëtarët janë shumë afër rikthimit të shikimit tek të verbrit duke dërguar imazhe lëvizëse direkt në tru pasi për herë të parë, kirurgët kanë implantuar një çip vizual stimualtor në trurin e një 30-vjeçareje. Pacientja, e cila ka humbur shikimin para 7 vitesh, filloi të shohë pamje vizuale me ngjyrë …

Read More »

2016-a u tha “bye bye” 5 teknologjive hi-tech

Nga “Vine” tek fisha e kufjeve, viti 2016 u dhuroi “vdekjen” të paktën pesë teknologjive që dukeshin të përjetshme. Mes tyre gjejmë edhe kompaninë “Pebble”, që bëri përpjekjen e parë për të prodhuar një “smartwatch” të hapur për të gjitha sistemet si dhe “Project Ara”, që sipas Google do të …

Read More »

Uebfaqja që u tregon njerëzve se çfarë kanë shkarkuar miqtë e tyre

Një faqe e re në internet pretendon se është në gjendje tu tregojë çdo program që ju dhe miqtë kanë shkarkuar në internet, përmes torrentit. Faqja e internetit e quajtur – “E di çfarë keni shkarkuar” (Iknowwhatyoudownload.com) mbledh informacione nëpër internet për t’i treguar më pas se cilat programe ka …

Read More »

Ne dhe ata, sfida sapo ka filluar

Në vitin 2016 ka mposhtur “Go”, në vitin 2017 kërkon të hedhë një hap më tej duke mundur “StarCraft”. E para është loja e famshme kineze në tavolinë, 2500 vite e lashtë, mbi të cilin rri pezull një mistikë kolektive kaq ekstreme, sa të duket si një koleksion legjendash metropolitane: …

Read More »

Roboti i thotë krijuesit të tij “do t’i mbaj njerëzit në një kopsht zoologjik”

Versioni i parë i android ishte krijuar më 2005 dhe ka përparuar prej atëherë. Më 2011, krijuesit e android u paraqitën në emisionin Nova të PBS, ku intervistuan robotin dhe e pyetën atë me disa pyetje. Disa prej përgjigjeve të tij ishin mbresëlënëse. Të tjerat ishin përgjigje që as krijuesit …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)