Në qershor, kur britanikët votuan për të dalë nga Bashkimi Europian, një teori doli në dritë dhe u përhap kudo.

Duket pak e çuditshme, por shumë njerëz mendojnë se vdekja e David Bowie ka pasur ndikimin në politikat globale.

Aktori Paul Bettany kishte shkruar në atë kohë: Në janar unë nuk e pranova teorinë e një mikut tim se David Bowie ishte ngjitësi që mbante universin bashkë, por nuk e di… nuk e di…”.

Por kjo ide u mbështet nga shumë njerëz, sidomos pas zgjedhjes së Donald Trump si presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Por në fakt, që nga vdekja e Bowie kanë ndodhur një sërë gjërash. Një sërë artistësh të njohur humbën jetën si , Alan Rickman, Muhammad Ali, Terry Wogan, Ronnie Corbett, Victoria Wood, Prince, and Caroline Aherne.

Koreja e veriut vendosi të lëshojë raketën me rreze të gjatë në hapësira që dhunonte marrëveshjen me Kombet e Bashkuara.

Një terrorist sulmoi në Bruksel, ku mbetën të vdekur 32 persona dhe u plagosën qindra të tjerë.

Një bombë vetëvrasëse në Lahore la të vrarë 70 persona.

Panama Papers

Një avion i Egypt Air ra mbi Mesdhe ku la të vdekur 66 perësona.

Mbretëria e Bashkuar votoi për të lënë BE-në. Kjo përhapi një kakofoni dhe pasiguri ekonomike dhe politike.
Abuzimet raciste dhe homofobike janë rritur ndjeshëm në Britani.

Një person shtypi me kamion disa njerëz në ditë e Bastijes në Nicë të Francës.

Në Turqi, grusht shteti ndaj presidentit Erdogan.

Toblerone ndryshoi formën e vet.

Donald Trump u zgjodh presidenti i SHBA-ve.

Këto janë thjesht disa fakte.

4 COMMENTS

Comments are closed.