Xhenxhefili, me aromën e tij të fortë të erëzës, e ka vendin e vet në kuzhinë indiane.

Ai mund të përdoret si i freskët apo i tharë, si pluhur apo në formën e lëngut ose vajit.

Çaji i xhenxhefilit, çaji i preferuar klasik në familjet indiane, është forma më e përdorur, për të mos e përmendur përgatitjen e xhenxhefilit që jepet sa herë që dikush ftohet.

Për mijëra vjet, xhenxhefili është përdorur për trajtimin e sëmundjeve të panumërta për shkak të efekteve të tij të fuqishme terapeutike dhe parandaluese.

Përfitimet e çajit të xhenxhefilit janë të shumta:

•Përshpejton metabolizmin dhe ju bën të bini në peshë shpejt

•Trajton muskujt e lënduar dhe qetëson dhimbjet e ndryshme

•Eleminon virusin që shkakton gripin dhe të ftohurën

•Përmirëson qarkullimin e gjakut

•Lufton infeksionet dhe rrit sistemin imunitar

•Parandalon shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare etj

Përbërësit: një copë rrënjë xhenxhefili, mjaltë i papërpunuar, qumësht arre kokosi, cerek lugë shafran Indie, ujë.

Priteni në copa rrënjën e xhenxhefilit dhe vendoseni në ujë.

Lëreni të valojë për disa minuta.

Më pas shtoni shafranin e Indisë. Lëreni të ftohet në temperaturën e ambientit dhe shtojini qumështin e kokosit dhe mjaltin. Pijeni çajin 2 herë në ditë, në mëngjes 1 orë para mëngjesit dhe në darkë 1 orë para se të flini gjumë.

The post Xhenxhefili, bima magjike që kuron qelizat kancerogjene dhe ndihmon për të rënë në peshë appeared first on Shëndeti.

8 COMMENTS