Zbuloni atë që vërtet fshihet te Nutella

20

Vaji i palmes është një nga përbërësit kryesorë në kavanoza të Nutella, mes sasive të tepruar të sheqerit.
Ndryshe nga lista e zakonshme e përbërësve në pjesën e prapme të kavanozit që zakonisht anashkalohet, ky diagram tregon shtresat e pesë përbërësve kryesorë të markës në formën e tyre të papërpunuar. Këto janë vaj palme, kakao, lajthi, pluhur qumështi i skremuar dhe sheqer.
Sipas raporteve, madhësia e seksionit të etiketuar në diagramë thuhet se përfaqëson proporcionin real në kavanoz, të cilin shumë u tronditën për të parë se ishte 50% sheqer i bardhë
Nutella ka mohuar pretendimet se shpërndarja e çokollatë me lajthi mbart rreziqe nga kanceri, duke deklaruar se vaji i palmës që ata përdorin në çdo kavanoz është cilësi e lartë dhe e sigurt për të ngrënë.
Ndërsa Nutella nuk do të konfirmonte ose mohonte, për shkak të pohimeve se receta është sekreti më i lartë, informacioni ushqimor në çdo kavanoz, si dhe në faqen e internetit, zbulon se ka 8.5g sheqer në çdo lugë gjelle të përhapjes , që do të thotë se çdo kavanoz 400g përmban një sasi të madhe prej 227.2g sheqer. Kjo sasi e madhe funksionon më shumë se gjysma e peshës së kavanozëve.
Një tjetër përbërës i madh që ka kapur vëmendjen e shumë njerëzve është përdorimi i vajit të palme. Përderisa vaji i palmes është vaji më e lirë në treg, përdorimi i tij është shumë i diskutueshëm, pasi ka lidhje të mëdha me shpyllëzimin e pyjeve të mëdha të shiut, si dhe fshirjen e popullsive të mëdha të kafshëve të egra. Edhe pse vaji i palmes është përdorur në një grup të madh produktesh të zakonshme, nga kozmetika në ushqim, konsumi i tepërt i vajit ka pasur një efekt të madh negativ në botën natyrore. Plantacionet e palmës aktualisht mbulojnë mbi 27 milion hektarë sipërfaqen e Tokës. Kjo ka rezultuar në një humbje të madhe të pyjeve dhe vendbanimeve njerëzore, pasi këto zona janë shkatërruar plotësisht për të bërë vend për plantacione të naftës, të cilat që atëherë janë quajtur “shkretëtira të gjelbërta”.
Përkundër kësaj, Nutella mbështetet në përdorimin e vajit të palme për të krijuar cilësi të dallueshme të butë, si dhe zgjatjen e afatit të ruajtjes së produktit. Nutella, e cila është bërë nga Ferrero, këmbëngul që produkti nuk do të ishte i njëjtë pa përdorimin e vajit të palme dhe kalimi tek përbërësit alternative mund t’i kushtonte kompanisë një shtesë prej $ 8-22 milion në vit.
Pas shëmbjes së imazhit, Nutella tha në një deklaratë: “Ne nuk tregojmë përmasat e plotë të përbërësve në Nutella, pasi receta jonë është unike dhe ne dëshirojmë ta mbrojmë këtë. Etiketa e produktit siguron informata të thjeshta dhe të qarta ushqyese për një pjesë 15g, ose dy lugë çaji, si dhe për 100g. Përbërësit janë gjithashtu të listuara në faqen e internetit Nutella. ”
Burimi:/eyeopening.info/
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./
The post Zbuloni atë që vërtet fshihet te Nutella appeared first on Jeto Shëndetshem.

Loading...